A Google Street View mindent látó kamerájával fotózza az örökkévalóságba az utcákat és a rajtuk sétáló embereket. Vagyis inkább szellembe hajló emberformákat, mivel a személyiségi jogok értelmében az arcokat kötelező elhomályosítani. A webóriás panorámaképein így lesznek a történelem részei az utcákat ellepő szellemarcú alakok.
Paolo Cirio, a torinói művész London és New York utcáin lekapott alakokat szakít ki az térképadatbázisból, és kinyomtatva, a fotókon szereplő utcarészlet valódi részévé teszi őket. Paolo a Street View-n folyamatosan érdekes helyszíneket vagy fura alakokat keres, akiket majd később kiragaszthat.
A projektnek sok rajongója akadt a vitatott személyiségi jogi kérdések ellenére, szóbeszéd tárgya lett és rengeteg újságcikk kezdett foglalkozni vele, főleg berlini ragasztásai után, amit pont akkortájt csinált, amikor a német jogászok a Street View privátszférát érintő kérdéseit vizsgálgatták. Cirio szerint a falraragasztott szellemek remek szimbólumai annak, hogy a Google mennyi személyes információt tud rólunk.
Véleménye szerint ezek a vállalatok életünk végéig, sőt, azután is minden infót tárolnak rólunk, amiket közben üzleti célokra használnak. Szerinte a szellemek áldozatok, akik “a kormány és a vállalatok közti adatháború mártírjai.”
A művelet, amivel a művész megeleveníti az online alakokat, pár percbe telik (teekrcs előkap, ragasztó felnyal, és már kész is van az alkotás), de a törvény szerint köztulajdon elleni rongálás, aminek jussa Amerikában például maximum négy év letöltendő börtön és 250 dolláros bírság lehet. Munkásságának egyik mérföldköve egyébként az volt, amikor a Google gyakorlatilag bekapja a saját farkát, hiszen egy újrafotózás alkalmával – a Street View kocsi ugyanis időközönként visszatér a korábbi helyszínekre – megörökítette Bedfordban az általa felragasztott Street View fotó stenciljét.
(via Vice)