A híreket olvasva azt tapasztalhatjuk, hogy mintha egyre több lenne a gyalogos baleset. Felmerülhet az emberben a kérdés, hogy az autósokkal van a baj, vagy az emberek lettek egyre figyelmetlenebbek?
Természetesen a kérdés ennél sokkal összetettebb és még korántsem kell lemondani a gyaloglás előnyeiről.
Először nézzük meg a statisztikákat
Ha csak a hírekre hagyatkozunk, könnyedén gondolhatjuk azt, hogy valóban egyre több gyalogos esik baleset áldozatául. A KSH adatai alapján a gyalogosokat érintő események jelentős részében nem(!) a gyalogos volt a hibás. A gépjárművel, motorral történő közlekedés szabályait a KRESZ tartalmazza, ennek betartása egyrészt kötelező, másrészt a megszegése büntetést vonhat maga után. Ennek része a megfelelő biztosítás megkötése a járműre, amiben a Genertel Biztosító tud segíteni.
A gyalogosok és kerékpárosok esetében viszont már teljesen más a helyzet. Persze tévedés azt hinni, hogy a bicajosokat nem köti semmilyen közlekedési szabályrendszer. Ugyanolyan fontos számukra a szabályok betartása, mint egy autós számára. A kerékpáros KRESZ például meghatározza, hogy hol szabad és hol nem lehet közlekedni biciklivel, illetve az elsőbbségadási előírásokat is tartalmazza a tábla- és útjelzések mellett.
Gyalogosként még körültekintőbbnek kell lenni. Ne menjünk át az úttesten tiltott helyen, illetve tilos jelzés mellett. A járdáról való lelépést megelőzően mindig győződjünk meg arról, hogy az átkelés biztonságos. Nedves, csúszós aszfalton a járművek nem tudnak azonnal megállni. Kerékpárral csak akkor vegyünk részt közúti forgalomban, ha közlekedésre alkalmas állapotban vagyunk. Csak az arra kijelölt helyen közlekedjünk a biciklivel. Ennek hiányában az útpadkán, az úttest jobb széléhez húzódva, egy sorban haladjunk. Fontos, hogy az autóbusz forgalmi sávon kerékpározni csak akkor szabad, ha engedi a közúti jelzés.
Ne mobilozzunk folyton gyaloglás közben!
Kifejezetten veszélyes tud lenni, ha közlekedés közben folyamatosan a képernyőt bámuljuk. Nemhiába tilos a sofőröknek mobilozni a vezetés során. Ugyanilyen veszélyt jelent a gyalogosok számára is. Ha valaki egyszerre több mindent csinál, önkéntelenül is a figyelem kárára mehet. Lehet úgy gondoljuk, hogy még így is halljuk az autókat körülöttünk, de a reakcióidőnk garantáltan hosszabb lesz, ami könnyedén dönthet arról, hogy egy hirtelen helyzetből baleset lesz vagy sem.
Készüljünk fel a váratlan helyzetekre
Természetesen a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt elsősorban, de van, hogy önhibánkon kívül történik meg a baj. Ilyen esetre megoldást jelenthet egy teljes körű biztosítás, ami a személyi vagy anyagi károkat is megtéríti. A legjobb, ha egy teljesen személyre szabott ajánlatot keresünk, ami minden igényünknek megfelel jelenleg és hosszú távon is. Ehhez az első lépés felvenni a kapcsolatot egy szakértővel.
(Szponzorált tartalom)