keresés menü

Milyen tetőtéri ablakot válasszunk?

A nyílászárók közül erről a változatról esik a legkevesebb szó, pedig fontos részét képezi az otthonunknak. Nem mindegy, hogy milyen kialakítást választunk. Tökéletes kilátást kell biztosítania a külvilágra, megcsodálhatjuk rajta keresztül a csillagokat, de a funkcionalitásról sem szabad megfeledkezni. 

Többféle tetőtéri ablak közül választhatunk

A keret anyaga, a nyitás módja és a méret alapján is többféle típust különböztetünk meg. Általában fából vagy műanyagból készülnek, alumíniumból már kevesebbet gyártanak. Mind a kettő alapanyagnak megvan az előnye. A fa változatok esztétikusak, szépek, viszont figyelmet kell fordítani a karbantartásra, ápolására, hogy hosszú távon megtartsa gyönyörű fényét. A műanyag ablak ezzel szemben strapabíró, minimális a karbantartási igénye, ahogy arra az RS Ablak szakemberei is rámutatnak.

Napjainkban a hő- és hangszigetelés is egyre fontosabb, pláne városi körülmények között, ahol a kinti zajok könnyedén megzavarhatják az otthon nyugalmát vagy éppen az alvásunkat. Az optimális hőszigetelés pedig nagymértékben hozzájárul az ingatlan energiahatékonyságához is. 

Egyértelmű cél minden háztartás számára, hogy csökkenteni tudja az energiafogyasztást, amit úgy lehet a legegyszerűbben elérni, ha minőségi nyílászárók vannak beépítve, amelyeken keresztül nem szökik ki a hő. A tetőtérre is nagy hangsúlyt kell fektetni, mivel itt is nagy lehet a hőveszteség, ha nem megfelelő a tetőtéri ablak. A műanyag nyílászárók ezen a téren is kiemelkednek, a modern kialakításnak köszönhetően a rezsiköltségeket is csökkenteni tudják, kevesebbet kell télen fűteni, illetve ritkábban kell nyáron a klímát bekapcsolni.

Ha megvan a kiválasztott alapanyag, akkor jöhet a nyitás módja. Van billenő, felnyíló és felnyíló-billenő változat is. A billenő számít a legnépszerűbbnek ennél a nyílászárónál. Általában 180 fokban átfordíthatóak, a kilincs pedig a szárny alsó részén helyezkedik el. A felnyíló módban 45 fokos szögben lehet kinyitni, ami ideális kilátást biztosít. A felnyíló-billenő pedig mindkettőben használható, így az árnyékolókhoz is hatékonyan hozzáférhetünk.

Mire figyeljünk a beépítés során?

Az elsődleges szempont a tető dőlésszöge. Minél kisebb ez a szög, annál hosszabb tetőtéri ablakot ajánlott beépíteni. A nyílászáró helyzete is fontos tényező. Az optimális megoldás az, ha az ablak alja a padló szintjétől 90-110 centiméterre helyezkedik el. Ha a felső szárny területén van a kilincs, az maximum 180-200 centiméterre legyen. 

A helyiség magassága és rendeltetése is befolyásoló tényező, ugyanis nem mindegy a nappali fény eloszlása. Egy kicsi ablak sokkal kevesebb fényt biztosít, így érdemes belőle többet elhelyezni.

Kiegészítőket is használhatunk

A tetőtéri ablak kialakítása során az eső elleni védelemre is figyelni kell. Ehhez speciális bevonatot használnak, hogy gyorsabban száradjon a felület, illetve az UV-sugarak se okozzanak problémát. Még mielőtt bármelyik változat mellett döntünk, érdemes konzultálni egy szakemberrel.

(Szponzorált tartalom)