Minden édesanya és édesapa epedve várja gyermeke első lépéseit, de az igazi munka csak ezután jön: meg kell tanulnia biztonsággal járni. Ehhez szülei játékos formában is hozzájárulhatnak, úgynevezett járássegítőkkel. Cikkünkben ezekről lesz szó.
A babák általában egy éves koruk körül teszik meg első, bizonytalan kis lépéseiket, bár tegyük hozzá, hogy minden gyermek egyedi ütemben fejlődik, így ne aggódjunk, ha a totyogás csak később köszönt be az életébe. Az viszont biztos, hogy már ilyenkor érdemes őket járássegítő játékokkal, például kiskocsival segíteni.
A gyermek járás tanulásának ösztönzése
A biztonságos és serkentő tér ösztönzőleg hat a gyerekre, hogy megtegye első lépéseit. Az akadályok eltávolítása, és az elegendő hely biztosítása fontos ehhez, csakúgy, mint a megfelelő számú kapaszkodó. Játékos tevékenységekkel is motiválhatja az ember a babát arra, hogy felálljon, ilyen a labdagurítás, a célpontok kijelölése a padlón.
Fontos, hogy biztonságban, támogatva érezze magát a baba, ezért nem szabad egyedül hagyni a próbálkozásai során. A szülőknek engedniük kell, hogy önállóan próbálkozzon, de biztosítsanak számára kapaszkodókat, akár egy tárgy, akár a kezük képében. A türelem és a pozitív hozzáállás is sokat segítenek, főleg akkor, ha nehézségekbe ütközik a kicsi. Az elismerés és támogatás pedig mindig motiválni fogja abban, hogy ne adja fel.
Nem szabad elfelejteni, hogy a járás alapvető készség, amit előbb vagy utóbb, de el fog sajátítani. Nem kell siettetni!
Miért jó a járássegítő?
Az általában fából vagy műanyagból készült járássegítő egy különleges, kerekekkel és fogantyúval ellátott “járókeret”, mely segítséget nyújt a babának abban, hogy egyre biztosabban lépkedjen felegyenesedve. Használata számos előnnyel jár.
A legtöbb esetben többfunkciós játékról beszélhetünk, hiszen nem csak egy keret és négy kerék tartozik a játékhoz.
Milyen fajtái léteznek?
Fontos, hogy a járássegítő kiskocsik csak segédeszközökként szolgálnak, nem helyettesítik a szülői felügyeletet és támogatást. Mindig figyelni kell a kicsire a járásgyakorlatok során, a szülő feladata, hogy biztonságot, bátorítást adjon számára, miközben elindul a világ felfedezése felé.
(Szponzorált tartalom)