A pitbull a köztudatban ma is agresszív harcikutyaként él, sőt sokan ha meglátnak egy robusztusabb testfelépítésű ebet, rögtön rámondják, hogy “ez biztosan egy pitbull”.
Holott tudtad, hogy ezt a fajtát Európában az FCI (Fédération Cynologique Internationale, magyarul Nemzetközi Kynológiai Szövetség) még csak el sem ismeri? Nálunk a staffordshire terriereket lehet törzskönyvezni, ami bár rokona az eredeti amerikai pitbullnak, de mégsem teljesen ugyanaz.
Erről a fajtáról hoztunk neked most pár érdekességet, cikkünkben röviden szó lesz a történetéről, jelleméről, tartásáról is. Ez utóbbinak szerves része a megfelelő etetés, amihez a Petgurunál kapható Gemon tápokat javasoljuk.
A pitbullok viharos múltja
Az 1800-as években Angliában nagy népszerűségnek örvendtek a kutyaviadalok, melyekhez előszeretettel használták az izmos testű, agresszióra hajlamos pit dog fajtájú ebeket. És bár a brit parlament 1835-ben végre betiltott ezt a kegyetlen “sportot”, az Amerikába kivándorló angolok vitték magukkal a hagyományt, és az új kontinensen is folytatták az állatok harcoltatását.
Szerencsére a viadalok fénykora lassan leáldozott, a bull típusú kutyákat pedig egyre több családban házi kedvencként tartották, a tenyésztésük is egyre tudatosabb lett. Az American Kennel Club viszont nem akarta elfogadni ezt a kétes hírű, nem egységes kinézetű fajtát, ezért megalakult az United Kennel Club, mely végre megadta a lehetőséget a fajta törzskönyvezésére amerikai pitbull terrier néven.
Ezzel egy időben a fajtába tartozó egyedek külseje, mérete is elkezdett egységesebbé válni. Persze voltak még nézeteltérések a különféle kutyatenyésztő szervezetek között, ám ma már elmondhatjuk, hogy az eredeti amerikai pitbull a staffordshire terrier kisebb testvére, és mindkét fajtát házi kedvencként tartják.
A pitbull jelleme
Bár napjainkban már nem harcikutyaként él, a pitbull ettől függetlenül egy akaratos, domináns állat, az ősi ösztönök még mindig dolgoznak benne. Ezért tapasztalatlan, első kutyás gazdiknak egyáltalán nem javasolt, hiszen kellő határozottság, a fajta alapos ismerete és rengeteg idő, türelem szükséges a neveléséhez.
Erősen ajánlott kutyaiskolába vinni, ahol megtanulja a szocializáció alapjait, de még így is sokat kell foglalkozni vele ahhoz, hogy kellően szófogadóvá váljon és parancsszóra engedelmeskedjen a gazdájának. Mivel az állkapcsa és a harapása rendkívül erős, ezért hajlamos “csak játékból” is durva lenni.
Mit eszik egy pitbull?
Mivel ez a fajta a testméretéhez képest nagy izomtömeggel rendelkezik, ezért fontos, hogy jó minőségű, fehérjékben gazdag eleséget kapjon, de emellett a többi nélkülözhetetlen tápanyagból se legyen hiány.
A nagy szemcseméretű, alacsony zsírtartalmú kutyatápok jó választást jelentenek, és mivel hajlamos lehet a falánkságra, ezért indokolt lehet egy habzsolásgátló tál beszerzése.
Elég aktív fajta, ezért sportos életet élő gazdik mellé ajánlott, akikkel együtt tudja kimozogni magát, viszont szüksége van a megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagokra is.
(Szponzorált tartalom)