Embereknél már biztosan hallottál a korpásodásról, de az állatoknál is éppoly gyakran előfordulhat ez a bőrprobléma, más néven szeborreás dermatitisz. Cikkünkben körüljárjuk, hogy milyen típusai vannak, és azt is, hogy hogyan kezelhető eredményesen.
A BioZoo.hu kutyasamponjai és -szappanjai mindenképp segíthetnek, de először a kiváltó okokat kell megszüntetni. Ez gyakran életmódváltással meg is oldható. Ha pedig nem szűnik a probléma, vagy más panaszok is jelentkeznek, érdemes állatorvoshoz fordulni vele.
A korpásodás típusairól röviden
Beszélhetünk száraz vagy olajos korpáról is kutyák esetében. Előbbinél fehér pöttyök találhatók a szőrön, és száraz a kedvencünk bőre, utóbbinál pedig zsírosabb és szaga is lehet. Ha pedig azt látjuk, hogy szinte sétál a korpa, akkor annak atka az oka.
Mi válthatja ki?
A korpásodás eredhet allergiából, vitaminhiányból, hormonzavarokból, immunrendszeri problémákból, de lehet genetikai okokra visszavezethető is. Ugyanakkor az alacsony páratartalom és a hideg levegő is szárítja a bőrt. De a pajzsmirigy alulműködését, az autoimmun állapotokat és a cukorbetegséget is a kiváltó okok közé sorolhatjuk. Az úgynevezett sétáló korpa felismerhető: nagyon komoly viszketéssel jár, és az atkákat mi magunk is láthatjuk. Emellett bakteriális vagy gombás fertőzésektől is kialakulhat.
Mit tehetünk ellene?
Először is vegyük alaposabban szemügyre a kutyánk bőrét, szőrét, figyeljük, mikor, mennyi ideig vakarózik! Nézzük meg az eledele összetevőit, ellenőrizzük, hogy kap-e elég vizet! Állatorvos segítségével bőrkaparékból pontosan megállapítható, hogy atkás-e a kedvencünk, vagy gombák, baktériumok okozzák-e a viszketést, korpásodást.
Allergiás panaszok is jelentkeztek? Akkor érdemes eliminációs diétát csinálni, ami ugyan egy hosszú folyamat, de nagyon célravezető, és jól ki lehet vele zárni az allergéneket. Ha pedig több panasz is jelentkezik, akkor vérvizsgálattal javasolt folytatni a kivizsgálást, hogy egy esetleges cukorbetegségnek, illetve a Cushing-kórnak és a pajzsmirigy-problémáknak is elejét tudjuk venni.
Néhány házi praktika
Az eledel felülvizsgálata és a megfelelő bőrápolás mellett párásítsunk a lakásban! Télen legyen a kutyánkon pulcsi, és adjunk neki értékes étrend-kiegészítőket, például: kendermag-, lemag- vagy vadlazacolajat. Szerezzünk be szőreltávolító kefét, ha pedig fürdetjük, csak természetes samponnal tegyük! Ilyen a BioZoo.hu Zooro anti-dandruff vegán formulája, ami bio aloe verát, borókaolajat, csalánt és fűzfakérget is tartalmaz, és mentes parabénektől, szilikontól, kőolaj-származékoktól, illetve minden szintetikus anyagtól.
Ha ezeket a tanácsokat megfogadod, könnyen kezelheted a korpásodást. De ha súlyos alapbetegség gyanúja is felmerül, feltétlenül keress fel egy állatorvost, aki segít a diagnosztizálásban és a megfelelő kezelési metódus összeállításában!
(Szponzorált tartalom)