keresés menü

Digitális nomádok – szabadság magas fokon

Alighanem mindannyiunkban él a vágy arra, hogy életünk minél több területén kötetlenebbül, szabadabban valósíthassuk meg magunkat. De vajon mindenkinek és minden esetben ideális, ha nem szorítják őket keretek közé?

Mit jelent a digitális nomád kifejezés?

Az OnlinePszichológus lelki egészség témában számos izgalmas cikkel segíti mindennapjainkat. Nem véletlenül került terítékre ez a téma is, hiszen manapság egyre többek számára nyílik meg a lehetőség arra, hogy valamilyen formában szabadabban élhessenek. Persze biztosan ismerős a bölcs mondás, hogy “nem minden arany, ami fénylik!”, s bizony ennek az életmódnak is megvannak a maga hátulütői, az előnyök mellett.

Digitális nomádként mi magunk dönthetünk arról, hogy hol és milyen időbeli keretek között végezzük a feladatunkat, ahogy a szakmai szempontú kérdések megválaszolásában is többnyire szabad kezet kaphatunk. 

A munkánk elvégzése nem köt bennünket helyhez, így nincsenek korlátok abban, hogy hányszor utazunk egy évben, vagy hogy milyen gyakran tesszük ezt. A definícióhoz tartozik, hogy egy évben legalább háromszor utazunk, s a célpont nem valamelyik rokonunk vagy barátunk lakhelye.

Hogyan valósítható meg mindez?

Ehhez az életformához, illetve az elterjedéséhez nélkülözhetetlen volt a gyors és ingyenes WiFi, a megbízható internetkapcsolat. Ahogy a manapság amúgy is népszerűnek számító okoseszközök elérhetősége és magas színvonalú, megbízható működése is. De mindez nem lett volna elegendő, ha nincs megfelelő jogi, törvényi, valamint gazdasági szabályozás ehhez a munkához. Ezek a feltételei annak, hogy valóban bárhonnan, akár külföldről is végezhetővé váljon az ilyen típusú munka.

Kinek jó ez?

Azok számára ideális választás, akik szeretnék megélni a korlátlanságot a munkavégzésben is. Akiknek fontos, hogy választhatók legyenek a feladatok, és képesek arra is, hogy struktúrába rendezzék a saját munkájukat. Eltörölhetővé válnak a földrajzi akadályok, ahogy a szabadidő és a munkaidő beosztása is saját felelősség. 

Milyen típusai vannak ennek az életformának?

Talán a leggyakoribb változat a szabadúszó életvitel. Akik ebben dolgoznak, olyan speciális szaktudással teszik ezt, ami alkalmat ad a szabadságra. Ilyen lehet a szövegírás, a tartalomgyártás egyéb változatai, a marketing vagy a fordítás, programozás, illetve tanácsadás is. 

Sokak számára kicsit varázslatosnak hangzik a virtuális asszisztens munkakör, ami sok dolgot felölelhet, s igen, ők is ebbe a csoportba tartoznak. De lehet vállalkozni is, ami már egy újabb típust jelent, hiszen itt többféle elvárás is megfogalmazódhat a jártasságot illetően.

Alkalmazottként is dolgozhatunk, aminek alapfeltétele, hogy kizárólag távmunkában végezzük el a feladatainkat. Ebben az esetben más korlátok is lehetnek az utazás szabadságát illetően.

(Szponzorált tartalom)