keresés menü

Beszédgombokkal a kutya-ember közti jobb kommunikációért

A kutyáknak sok mondanivalójuk van, és testbeszéddel, hangjelzésekkel kommunikálnak, például nyüszítéssel, morgással és ugatással. A kutatókat régóta foglalkoztatja, hogy lenne-e a kommunikációnak ennél kényelmesebb módja is.

Hírek a nagyvilágból

A Kutyabarát Magazin Hírek rovatában rendre beszámol a kutyás világ újdonságairól, legyenek azok akár technológiai nóvumok, akár az egészséget, táplálkozást érintő felfedezések. Előbbiek közé tartoznak a beszédgombok.

Az iyen gombok segítségével a kutyák könnyebben ki tudják fejezni, hogy mit szeretnének, persze ez némi idomítást is igényel. Az alapötlet az volt, hogy a kutya vagy az orrával, vagy a mancsával megnyom egy gombot, például akkor, ha ki szeretne menni sétálni. Sok más ilyen gombot is be lehet programozni, és meg lehet tanítani az ebeket arra, hogy tudják, melyik mit jelent.

Az alapvető kommunikáció

Bárki, aki kutyával él, tudja, hogy az állat könnyen megtanulja, hogy mit jelentenek bizonyos szavak és gesztusok, például az ülj, a fekszik vagy a gyere ide. A kutyák elképesztő képességgel rendelkeznek a szavak megértésére – erre bizonyíték John W. Pilley pszichológus ebe. A férfi több mint ezer játék nevét tanította meg border collie-jának, Chasernek.

A kommunikáció a leggyakrabban nonverbális a kutyák részéről, hisz a gazdi tud olvasni a testhelyzetből, tekintetből, viselkedésből. Ma már azonban elérhetők azok a szőnyegek, melyek segítségével bizony akár egész mondatokat is össze tud rakni a kutyusunk.

Téma szerint kategorizálva

A szőnyegek általában többféle kategóriát tartalmaznak, például: alany (kutya- és embernevek), tárgy (játék, labda, étel), hely (ágy, kanapé, séta, kint), tevékenység (játék, gyere ide), leírás (jó, később, kész) és a szociális szavak (szeretlek, akarok, szia). Persze nem minden szőnyeg ezeket a kifejezéseket tartalmazza, de ez egy jó kiindulópont lehet.

Több kutató is vizsgálódik a témában, például Leo Trottier, a FluentPet alapítója és dr. Federico Rossano, a Kaliforniai Egyetem professzora. Kutatásuk célja, hogy szigorú tudományos megközelítést alkalmazzanak annak meghatározására, hogy a nem emberi állatok mennyire tudják kifejezni magukat nyelvszerű módon. 2022-ben a tanulmánynak több mint háromezer aktív résztvevője volt.

Sokan úgy vélik, hogy e kommunikátorok segítségével a kisállatgazdik gazdagabb kommunikációt tudnak folytatni kutyáikkal. A kutatók arra is rájöttek, hogy bármely kutya meg tudja tanulni a gombok használatát bizonyos minőségben. A készség megtanításának egyik kulcstényezője, ha sokat beszélünk a kutyával, az ebek ugyanis a szavak hallásából tudnak jól tanulni.

Fontos, hogy megfigyeljük, hogy milyen szavakat használunk, ha például az étkezés szót szeretnénk megtanítani, és ennek ellenére rendre az étel kifejezést használjuk, akkor talán érdemes elgondolkodni ez utóbbi használatán. Bár a beszédgombok nélkül is igen gazdag kommunikációval bírhat a kutya-gazdi kapcsolat, e módszer voltaképp segíthet az ember-állat kötelék erősítésében.

(Szponzorált tartalom)

Tűz tartalom 🔥