Útmutató a fenntartható mindennapokhoz.
Hát persze, hogy minden jóérzésű ember igyekszik a lehető legkevesebb károkat okozva élni az életét, óvni az óvhatót, segíteni a megsegíthetőt, nem szemetelni, ha nem muszáj, estébé.
Az egyedi, személyre szabható bútoraival, már ránézésre is játékosan vidám kanapéikkal tudatos vásárlásra ösztönző (ugyanis azokat családtagnak szánó) hazai márka, a Hannabi vezetői ezért gondoltak egyet, és összedobtak egy igazán pofás kiadványt, a Zöld Bakancslistát, ami éppen az, mint amit a címe sugalmaz:
olyan tennivalók gyűjteménye, amikkel az év során lépéseket tehetünk egy fenntarthatóbb élet felé.
Ahogy a készítők írják (spoiler: és nem hazudnak! ?), a kiadvány tele van ötletekkel, tippekkel, és hónapról hónapra rendszerbe foglalja a to-dokat, ami egy határozott ívet húz, a legnehezebb Zero Waste témáig. Akik vállalkoznak a nem könnyű, de annál izgalmasabb utazásra, azokat Csordás Levente és Tompa Bori grafikái kísérik el és szórakoztatnak a kritikus pillanatokban.
Valahogy így:
Meg így:
A “rezsicsökkentő” februárban például olyanokat pipálhatunk ki, mint a teljes éjszakai áramtalanítást, a 30-nál nem magasabb hőmérsékleten mosást, a vízforralóban csak a szükséges mennyiségű víz melegítését, a kuktában főzést (mert hamarabb elkészül benne az étel) vagy a hozzászokást a hűvösben alváshoz, ami egyébként nem csak energiatakarékos, de egészséges is, mert húsz fokban és azalatt könnyebben pihenünk.
Az útkereső márciusban sétálhatunk a busz helyett, lassan és élvezettel ehetünk a rohanva zabálás helyett, vagy kipróbálhatunk egy módszert, amivel közelebb kerülünk önmagunkhoz, esetlen kütyütlenítjük a hálószobát. A víztisztelő áprilisban azonnal megjavít(tat)juk a csöpögő csapot, az okosodó májusban tájékozódunk a biokozmetikumokról és nem vásárolunk eldobható dolgokat, az előrelátó júniusban tárolóedényekre teszünk szert és felfedezzük a csomagolásmentes élelmiszerboltokat.
Persze ezek csak példák a humort sem nélkülöző listákról, sokkal több mindent pipálhatunk ki, de a készítők is hangsúlyozzák:
nem a mennyiség számít, annyit iktatsz be az életedbe, amennyit tudsz és akarsz.
Nekünk pedig nincs egyéb feladatunk, mint innen is vastapsolni az ötletgazdáknak, mert kábé hiánytalanul szedték össze egy fenntartható élet összes attribútumát. Várjuk a következő félévi listát!