keresés menü

Mire használható napjainkban a kis méretű tégla?

A kis méretű tégla mint falazóanyag nagy múltra tekint vissza, sokáig egyeduralkodó volt ezen a területen, azonban ma már számos más, korszerűbb, a hő- és a hangszigetelés szempontjából kedvezőbb falazóanyag közül választhatunk.

Amennyiben házat építünk, 50-100 évre kell tervezni, és ennek megfelelően megválasztani az egyes építőanyagokat, különösen a tartószerkezetet alkotó falazat anyagát.

A MesterekFutára webáruház változatos téglákat kínál teherhordó, valamint különleges dísz- és válaszfalak építéséhez. Az ár természetesen fontos befolyásoló tényező, de nem az egyetlen, az előnyök és hátrányok ismeretében válasszunk egyéni preferenciáink szerint. Cikkünkből megtudhatod, hogy mire használható a kis méretű tégla, miért lehet hasznos. 

Mi a kis méretű tégla?

A kis méretű tégla hazánkban a legkedveltebb és modern anyagnak számított a 60-80-as években, amikor felváltotta a vályogtéglát. Ez a napjainkban gyakran felújításra kerülő Kádár-kockák legfőbb építőanyaga, egy erős és jó minőségű termék.

A kis méretű tégla mérete minden gyártó esetében megegyezik, a hosszabbik oldala 25 cm, a rövidebb oldala 12 cm, a magassága pedig 6,5 cm. Szerkezetileg azonban nem minden kis méretű tégla egyforma, vannak teljesen tömör, illetve kevéslyukú elemek is, így a súlyukban eltérés lehet, de átlagosan 2,5-3,5 kg-mal számolhatunk.

Hol érdemes alkalmazni?

Látszó falszerkezetek esetén a tömör, kis méretű tégla kifejezetten szép megjelenést nyújt, egyes gyártók termékei exkluzív, luxus külsőt teremthetnek. De bármelyiket is választjuk, nem elhanyagolható a magas teherbírás és a viszonylag jó hőszigetelő képesség.

Teljes falak építésére azonban ma már nem használatos, ugyanis bár nem rossz a hőszigetelő képessége, vannak nála energiahatékonyabb falazóanyagok, ami a magas energiaárak és az energiaigényre vonatkozó szigorú követelmények miatt manapság fontos szemponttá teszik a választásnál. Kiegészítő elemek, teherhordó oszlopok, boltívek, egyedi pincék és díszfalak, kerítések, kerti sütők építéséhez azonban kifejezetten jól használható és célszerű ez a falazóanyag tömör vagy kevéslyukú formában is. 

Mik az előnyei és a hátrányai?

A hagyományos tégla legnagyobb előnye a kedvező ár, továbbá az, hogy természetes anyagokból készül, nagyon jó páraáteresztő tulajdonsággal rendelkezik, továbbá stabil és masszív építőanyag. Tűzállóság szempontjából is kiváló.

A legnagyobb hátránya talán a mérete, mivel viszonylag kicsi, így egy nagyobb fal felhúzása több időt és több darab elemet igényel, mintha ugyanazt nagyobb méretű falazóelemekből készítenénk el. Az alkalmazott falazási technológiának köszönhetően ráadásul több habarcsot igényel, ami drágítja.

Sérülékeny, így pontos vágása sok hulladékot eredményezhet. Hőszigetelő képessége nem jelentős, így kiegészítő hőszigetelést kell alkalmazni az ebből épült határoló falak esetében. 

Házépítés előtt ismerd meg a lehetőségeket, valamennyi falazóanyag előnyeit és hátrányait, és azok ismeretében dönts!

(Szponzorált tartalom)