Vannak olyan állások, amelyekre nem találnak megfelelő embert, mert senki sem szeretné elvégezni az adott feladatot. Más munkakörök pedig kimondottan vonzóak – legtöbbször azért, mert kevés munkával sok pénzt lehet keresni.
De nem csak az anyagiak számítanak. Egyes esetekben hiába lenne jó a fizetés, ha a munkakörülmények rosszak, a főnök kiállhatatlan, a munkatársak pedig nem segítőkészek. Vagy ha ezt olvassuk a veszpremallas.hu oldalán: szállodai éjszakás recepciós állás Veszprém városában betölthető, elgondolkodunk: vajon mennyire lehet fárasztó egy ilyen munka? Az éjszakázás ugyanis megviselheti a szervezetet, előbb-utóbb betegségek is megjelenhetnek.
Ám sosem szabad egyoldalúan nézni a dolgokat! Hogy mi a jó és mi nem, az sokszor utólag derül csak ki… Álljon is itt egy tanulságos történet ezzel kapcsolatban – történetesen épp egy szállodai portásról.
A garniszálló portása
Jorge Bucay egyik művében olvasható egy tanmese, melynek főhőse egy írni-olvasni nem tudó ember. Ő a helyi kisváros garniszállójának portása. Már az apja és a nagyapja is ebben a munkakörben dolgozott, mondhatni, apáról fiúra szállt a mesterség.
Egy nap azonban új tulajdonosa lesz az épületnek, aki elvárja a portástól, hogy jelentéseket készítsen, mindent jegyezzen fel. Mikor kiderül, hogy a szerencsétlen kis ember analfabéta, elbocsátja őt. Ad neki egy kevés pénzt, hogy míg új munkát talál, legyen miből élnie.
A hős nagyon el van keseredve, hiszen úgy érzi, ő semmihez sem ért, évtizedek óta portásként dolgozott. Bánatában a hobbijában – a barkácsolásban – keres megnyugvást. Ám mivel nincs otthon kalapácsa, elhatározza, hogy vesz egyet.
Kiderül, hogy nincs szerszámosbolt a faluban, így a kétnapi járásra lévő városba kell átmennie a férfinak. Mikor hazaér, a szomszédja átjön, hogy kölcsönkérje a kalapácsot. A volt portás szívesen odaadja, de mivel másnap is kell a szomszédnak a szerszám, megegyeznek, hogy eladja neki, és ő – mivel úgyis ráér – elmegy és vesz másikat.
Mikor visszaért, egy másik szomszédja várta, ő csavarhúzót kért kölcsön, majd meg is vette azt. Újra útra kellett kelni… A portás úgy döntött, kockáztat, és most több szerszámot hoz haza. Hamarosan mindenki tőle vásárolt a barkácsoláshoz kellékeket. Pár éven belül pedig ő lett az, aki megnyitotta a helyi barkácsüzletet – milliomos lett, és boldogan élt!
A történet folytatódik
A sztorinak azonban itt nincs vége! A főhős ugyanis – jó ember lévén – elhatározta, hogy iskolát építtet, ahol a gyermekek szakmát tanulhatnak. Maga a polgármester avatta fel az épületet! Felkérte a volt portást, nyissa meg ő az intézmény évkönyvét: írja bele ő az első sorokat.
Mindenki meglepődött, mikor a férfi bevallotta, hogy ő analfabéta. Vajon mire vitte volna, ha még írni-olvasni is tud? – kérdezte tőle a polgármester. Mire a férfi azt felelte: még mindig a garniszálló portása lennék.
Mi a tanulság?
Hogy egy állás jó-e vagy rossz, az attól függ, mennyit fejlődünk általa. Egyik percről a másikra megváltozhat bármi. Mindenből lehet tanulni, és mindig vannak új lehetőségek.
(Szponzorált tartalom)